çinçilla yetiştiriciliği

Ülkemizde bu işi ciddi manada yapan girişimciler var. Henüz bu hayvanlar deri olarak işlenmeden yurtdışına ihraç ediliyor. kürkü çok kaliteli bir hayvandır. daha ayrıntılı bilgi için bazı site adresleri verebilirim.

http://www.nekychinchilla.com/

http://www.cansaychinchilla.com/ana_sayfa.htm

bu da Neki Bey'in bir müşterisi ile msn diyalogları. Gayet tatmin edici bilgiler içeriyor.

Merhaba, müsaitseniz Çinçilya hakkında görüşlerinizi almak istiyorum.

Merhaba, ilginize teşekkür ederim, buyrun siz.

Bir süredir Çinçilla üretimini araştırıyorum. Evde yapılabilir mi bu iş acaba?

Olur ama iş büyüdükçe yaşadığınız ortamda sıkıntı doğar. Bu yüzden başlangıçta müstakil bina ayarlamanız ilerde rahat etmenizi sağlar. Bodrum kat veya evin bir odasında yahut birkaç metrekarelik ortamlarda yapılan üretim hobiden öteye geçmez.

Nasıl bir ortam tavsiye edersiniz?

Nispeten sessiz sakin ortamlar tercih edilmelidir. Aşırı nemli ve gürültülü yerlerde Çinçilla üretiminden verim almak güçleşir. Ayrıca üretim yapmayı düşündüğünüz binayı seçerken havadar olmasına dikkat etmelisiniz. Çinçila doğal ortamında mağara hayvanı olmasına rağmen modern üretim çiftliklerinde sabah ve akşam olduğunu bilecek kadar gün ışığı görmeleri gerekir. Ortamın yağmur, rüzgar, aşırı sıcaklık gibi doğal şartlara karşı korumalı olması faydalıdır. Çinçilya üretimini doğrudan etkileyen 3 ana faktör vardır. Temiz hava, temiz su ve uygun yem. Normal şartlarda bu 3 konuya özen gösteren üreticiler başarılı oluyorlar.

Ne kadarlık bir alan gerekir işe başlarken?

Çinçilya üretimi planlarken bina kapasitesini anlamak için metrekare başına 8 adet Çinçilya düşünebilirsiniz. Yani 10 metrekarelik bir odada 80 adet Çinçila rahatlıkla barınabilir.

İklim şartları üretimi etkiler mi?

Çinçila üretiminde kuru ve soğuk iklim idealdir. Kürk hayvanı olduğu için soğuktan pek etkilenmez ancak sıcaklık ölmelerine sebep olabilir. 38 derece olan vücut ısılarının üzerindeki bir ortam Çinçilayı öldürür. Örneğin 40 derece sıcağa maruz kalan bir Çinçilanın yaşama şansı kalmaz. Bu yüzden sıcaklık riski olan üreticilerin yaz aylarında klima bulundurmaları tavsiye edilir. 35 dereceye kadar normal yaşamlarını sürdürebilen bu hayvanların ideal ısı ortamı 10-25 derecedir. Basit tedbirlerle Türkiye�nin hemen her bölgesinde üretim yapılabilir. Çünkü sonuçta Çinçilya da bir canlıdır ve neslini devam ettirebilmek için bulunduğu ortama uyum sağlayıp üremek zorundadır.

Çinçila özel yemle beslenir gibi şeyler okuduk. Pelet falan... Nasıl oluyor bu yem olayı?

Piyasada değişik hayvanlar için yem bulmak mümkündür. Bu yemlerin ortak özelliği tahılların ve yan ürünlerin değişik oranlarda bir araya getirilmiş olmasıdır. Her hayvanın bünyesi farklı olduğu için rasyon adı verilen bilimsel verilere göre yemler üretilir. Çinçilya için de bu geçerlidir. Yemlerin preste sıkıştırılıp granül haline gelmiş şekline ise, pelet deniyor. Yani kuzu için de, buzağı için de pelet yem bulabilirsiniz piyasada. Oysa üretimde verim almak için şekilden ziyade yemin içeriği önem taşır. Çinçilyanın bağırsak yapısı diğer hayvanlara kıyasla uzun olduğundan ot ağırlıklı beslenmeleri gerekir. Preslenip granül haline getirilmiş olan yemler bağırsaklarda suyu görünce şişer ve Çinçilanın ölümüne neden olabilir. Avrupa�daki sitelere göz atarsanız Çinçila için üretilen yem çeşitlerini görebilirsiniz ve pelet şarttır diye bir cümle bulamazsınız. Yem örnekleri görmek için buraya tıklayabilirsiniz.

Ne yer bu hayvanlar?

Çinçilya mağara hayvanıdır ve doğal ortamlarındaki besin kaynakları da yabani bitki tohumları ile ağaç kabuklarıdır. Bu durum dikkate alındığında üretim çiftliklerindeki besinlerin başında kuru ot ve yonca geldiğini anlamak zor olmaz. Yem hazırlanırken de aklınıza gelen tahıl çeşitlerinin hemen hepsi kullanılır. Arada bir elma, kuşburnu, kuru üzüm gibi tatlı meyveler verilebilir. Biz damızlık verdiğimiz üreticilere bakımla ilgili bilgileri ve yem formülünü yazılı olarak veriyoruz.

Peki üretici yemi ne şekilde tedarik ediyor?

Başlangıçta en az 2 aylık yemi hayvanlarla birlikte biz veriyoruz. Üretim için gerekli her türlü bilgiyi yazılı olarak alan üretici daha sonra isterse yemini kendisi de imal edebiliyor. Yemi hazırlamak zor bir şey değil. Arpa, buğday, mısır gibi tahılların belli oranlarda karışımıdır. Hayvan başına ayda 1kg yem tüketimi olan Çinçila için yem tedarik etmek zor değildir.

Üretici neden kendi yemini hazırlamak istesin ki? Siz vermiyor musunuz?

Bizde üretim için gerekli bilgi ve ekipman desteği süreklidir. Fakat uzak şehirlerdeki üreticilere biz yemi bedava versek bile kargo masrafı üreticiyi düşündürüyor. Bu yüzden kargoya ödeyeceği parayla kendi yemini hazırlaması daha ucuza geliyor. Ayrıca bazı bölgelerde tahıl ürünlerini çok uygun fiyata bulmak da mümkün oluyor. Her şey bir yana üretici içinde ne olduğunu bildiği yemi kendi hayvanına verdiği zaman kafasında herhangi bir şüphe kalmıyor. Beklenmedik bir sorun yaşadığında kabahati firmanın yemine atmaktansa, doğru teşhisi koyması kolaylaşıyor.

Çinçila üretiminde kumdan bahsediliyor. Bu kum ne işe yarıyor?

Çinçilla kedi, köpek gibi kendini yalayarak temizlenen bir hayvan değildir. Kafeslerinde kum banyosu adı verilen bir çekmece olur. Bu çekmece arada bir açıldığında Çinçilla oraya girip yuvarlanıyor. Bu durum en çok sevdikleri şeylerden birisidir. Kumda yuvarlanmak stres atmalarını sağladığı gibi tüylerinde oluşan yağları emerek temiz ve yumuşak olmalarını sağlıyor.

Bu kum özel midir?

Çinçilla üretiminde kum seçilirken dikkat edilmesi gerekenlerin başında yağ emici özelliğe sahip olması aranır. Dere yatağından alınmış herhangi bir kumun faydası olmaz. Granit veya mermer yataklarında işlenip un haline getirilen tozlar tercih edilebilir. Bizim üreticilere verdiğimiz kum da maden yatağından geliyor. Kum hakkında detaylı bilgiler için buraya tıklayabilirsiniz.

Rahatsız edici koku olur mu üretimde?

Hayır. Memeli hayvanların ağır koku yaymasına neden olan şey idrar yoğunluğudur. Oysa Çinçilyanın yem tüketimi hayvan başına ayda 1kg ve su tüketimi de haftada bir soda şişesi kadardır. Bu yüzden iyi havalandırılan ve düzenli temizlenen bir ortamda koku hissedilmez.

Çinçilyanın ömrü ne kadardır?

Yabancı kaynaklara bakarsanız 15 yıl civarındadır ortalama yaşam süresi. Fakat damızlıkta kullanılan dişi hayvanların 15 yıl yaşamasını beklemek gerçekçi değildir. Çünkü her doğum yıpranma demektir ve bir süre sonra hayvanlarda verim kaybı olur. Ticari amaçlı üretimde bir Çinçilladan 7-8 yıl verim almak bize göre normaldir. Evlerde hobi amaçlı beslenen Çinçilla 10 yıldan fazla yaşayabilir. Mesela çiftlikteki maskotumuz 8 yaşında ve gayet sağlıklıdır.

Çinçilyadan imal edilen ürünler her zaman alıcı bulabiliyor mu?

Tabii. Ne üreticinin, ne de konfeksiyon kısmıyla uğraşan firmaların pazarlama sıkıntısı olmaz. Her zaman üst seviyede gelir grubuna hitap eden bir işkoludur. Bitmiş ürün olarak fiyatları merak ediyorsanız bu siteye veya buraya tıklayabilirsiniz. Fakat yatırım kararı verirken vitrin fiyatına değil, üreticiye kalan ham deri başına birim fiyatlara bakmanız daha uygun olur. Birkaç örnek görmek için buraya tıklayabilirsiniz. Önümüzdeki yıllarda bu ürünleri NEKY markasıyla vitrinde görmeniz ihtimal dahilindedir.

Farklı cinsleri oluyor mu bu hayvanların?

Hayır. Kürkü için üretilen Çinçilya tektir. �Chinchilla Lanigera� olarak isimlendirilir. Çinçillayı anımsatan tavşanlar vardır ancak kürk kalitesi düşük ve iri yapılıdır. Ticari amaçlı kürk üretiminde aşağıda resmi görülen standart Çinçilya isim yapmıştır. Ansiklopedik bilgi isterseniz bu sayfayı ziyaret edebilirsiniz.

İnternette beyaz, kahverengi, mozaik gibi renkler var, onlar Çinçilya değil mi?

Onlar da Çinçilya. 1960 yılına kadar resimde görüldüğü gibi sadece tek renkteydi bu hayvanlar. Daha sonra yapılan deneylerde genetik değişime uğrayınca farklı renkler ortaya çıktı. Zamanla 17 farklı rengi oldu ve değişik renkleri ilk önce kim ürettiyse, bazı renkler günümüzde o üreticilerin adıyla anılmaktadır. Örneğin Wilson isimli bir üreticinin ilk defa üretmeyi başardığı tam beyaz ancak kulağı siyah Çinçilya �Wilson White� diye isimlendirilir. Mutasyon adı verilen bu hayvanlar kürkten ziyade pet shoplar için üretiliyor. Bu sayfada her rengi görmeniz mümkündür.

Sizde var mı değişik renkler?

Bizde sürekli bin adet bulunur. Standart renkte üretim ağırlıktadır. Her renkte Çinçila görmek için çiftliğimize gelmeniz yeterlidir. Üreticilerimizle birlikte toplam Çinçilya mevcudu 4 bin adet civarındadır. Her zevke göre Çinçilya bulundurmamızdaki amaç bu hayvanların evcil olarak da yaygınlaşmasını sağlamaktır. Avrupa�da evinde Çinçilyası olanlara örnekler için buraya tıklayabilirsiniz.

Renk değişince fiyat farkı oluyor mu?

Hayır. Biz damızlık verdiğimiz üreticilere standart rengi tavsiye ederiz. İlla ki değişik renkte isteyen olursa fiyat farkı almıyoruz. Üreticilerden geriye alışımız da farklı değildir.

Çinçila pek bilinen bir hayvan değil. Fare mi, tavşan mı bunlar?

İlk görüşte fareyi anımsatabilir ancak biraz tanıyınca bu hayvanlara fare diyemezsiniz. Dünyada dokunabileceğiniz en yumuşak ve hafif kürk bu hayvanlarındır. Çinçila Peru, Şili, Bolivya gibi ülkelerin tavşanıdır. �Chinchilla� kelimesi İspanyol kültüründen etkilenen Güney Amerika ülkelerinde tavşan anlamına gelir. İşlenmiş bir çinçilla kürkünün ağırlığı 20gr civarındadır ve sigara paketinden hafiftir.

Bir de kafes konusu var. Bu iş kafessiz olmuyor galiba...

Çinçilla üretiminde yeni yatırım planlarken kafes maliyetini dikkate almak gerekir. Çünkü hedeflediğiniz üretim kapasitesine ulaşıncaya kadar kafese ihtiyacınız olacaktır. Normal şartlarda kafeslerin kullanım ömrü 10 yıldır. Biz üreticiye destek olmak için yavru karşılığında yem ve kafes tedarik ediyoruz.

Kafeslerin özelliği nedir?

4 dişi ve 1 erkek hayvan için tasarlanmış olan Çinçila üretim kafeslerinde 4 oda ve bir koridor bulunur. Bu koridoru kullanan erkek hayvan her bölmeye girip çıkabilir. 2 odalı olarak imal edilen kafeslerden yan yana 2 adet koyulduğu zaman bir aile kafesi meydana geliyor. 2 odalı kafesin ölçüsü 90x52x42cm�dir. Yanına aynı kafesten bir tane daha konulduğu zaman 4 dişilik bir aile kafesinin ölçüsü 180x52x42cm oluyor.

Peki bu ölçülerde olmayan kafesler kullanamaz mıyız?

Siz nasıl ki ferah ortamlarda yaşamak istiyorsanız aynı şey Çinçilla için de geçerlidir. Dişi hayvanların bulunduğu bölümleri küçülttüğünüz zaman bu defa damızlıklarda yavrulama isteği azalır. Hareket alanı küçük olursa, hayvanlarda yağlanma artarak kürk kalitesini düşürür. Bu da kazancı etkiler. Daha düşük maliyetli olsun diyerek kısa sürede paslanan veya ince telden imal edilen kafeslerde üretim yapmayı düşünmek riskli olur.

Kafeslerimizi kendimiz imal etmek istesek ne olur?

Damızlık hayvanlarla birlikte verdiğimiz kafeslerin aynısını veya benzerini her üretici kendisi imal etmek veya satın almakta serbesttir. Bir ailelik Çinçilya üretim kafesinin maliyeti 100 Euro civarındadır. Yeni kafes almak isteyen üreticilerin yanında, kafeslerinden memnun olmadığı için fiyat farkını ödeyerek bizdekilerle değiştirenler de oluyor. Bazen de çok uygun fiyata 2. el kafesler bizde bulunabiliyor. Yarı fiyatına verdiğimiz bu tür kafesler bizdeki standartlara uygun hale getirildikten sonra üreticilere sunulmaktadır.

Nasıl yani? Sizde her zaman 2. el kafes bulunabiliyor mu?

Her zaman değil. Bizim üreticimiz olmayan fakat önceden hayvan aldığı yerle problemi olanlar veya herhangi bir sebeple hayvanlarını bize satmak isteyenler arada bir müracaat ediyor. Eğer uygun bir fiyatta anlaşma olursa hayvanları alıyoruz. Dolayısıyla kafesler boşa çıkıyor. O kafesleri kontrolden geçirip yarı fiyatına isteyen üreticilere veriyoruz.

Anladım. Peki ben dinine bağlı bir insanım. Acaba bu işin dinen sakıncalı bir tarafı var mıdır?

Biz dilimiz döndüğünce herkese anlatıyoruz bu işi ve arzu eden girişimcilere uygulamayı da gösteriyoruz. Din yönünden illa ki bir kusur bulmak isterseniz size göre dine aykırı yönleri de çıkar belki. Fakat önceki yıllarda bu işin caiz olduğuna dair fetva alanlar oldu. Bizim üreticilerimiz arasında dinine bağlı olanlar az değildir. Olayı günah-sevap ilişkisine indirgeseniz bile dünyaya can gelmesine ve çoğalmasına vesile olmak herhalde günahtan ağır basar.

Öldürme yöntemi nasıl bu hayvanların?

Bu işte birkaç çeşit öldürme yöntemi kullanılıyor. Bize yurtdışından gelen eğitim amaçlı CD�lerde öldürme şekli kuyruk ve kulağa elektrik verilmesidir. Bu yöntemle Çinçilya acı çekmeden ölür ve kürkü soğumadan çıkartılır. Kloroform gazıyla bayıltmak veya boynu kırmak bizde uygulanmıyor. Hayvanın nispeten daha uzun sürede ölmesini sağlayan yöntemler tercih edilmez. Ülkemizdeki yaygın şekil olan gırtlaktan kesip kan akıtmak bu işte yoktur. Ayrıca bazı internet sitelerinde yayınlanan Çin�deki canlı hayvan yüzme görüntüleri Çinçilya üretimiyle alakası olmayan şeylerdir. Kaldı ki, eti veya sütü için beslenen diğer hayvanların da üretim amacı bellidir ve ölüm kaçınılmazdır.

Bu işte ideal yatırım dönemi var mı acaba? Yani yılın her mevsiminde Çinçilya almak uygun mudur?

Çinçilya üretiminde ideal yatırım dönemi sonbahar aylarıdır. Keçi-koyun gibi diğer memeliler nasıl ki sonbaharda çiftleşip ilkbaharda doğum yapıyorsa, aynı şey Çinçilya için de geçerlidir. İlkbaharda yatırım yapanlar ise biraz daha şanslı olabiliyor. Çünkü doğum mevsimi olduğundan damızlıkların çoğu yavrusuyla veya hamile olarak satılır. Birkaç aylık fark önemli değil derseniz yılın her döneminde yatırım yapmak mümkündür. Hamileliğin son döneminde olan her canlı ortam değişince tedirgin olur. Bu yüzden sonbahar aylarında çiftlik kurmak tavsiye edilir. Dolayısıyla çiftleşme dönemi ve hamileliğin sorunsuz geçmesini isteyenler bu durumu dikkate alabilir.

Bazı kaynaklarda yılda 3 defa doğumdan bahsediliyor. Bu doğru değil mi?

Teoride doğru. Yani Çinçilya bir makine olsa ve fişini taktığınızda her 112 günde yavru vereceğini düşünürseniz yılda 3 defa mümkündür. Fakat Çinçila da bir canlıdır ve belli şartlar uygun olursa çiftleşir. Her doğum aynı zamanda bünyenin yıpranması demek olduğu için yılın bazı dönemlerinde kendisini dinlendirir. Hiç ara vermeden her yıl 3 defa doğum uygulamada mümkün olmaz.

Damızlık bir dişi Çinçila yılda kaç defa doğum yapıyor?

Her dişi Çinçila için bir yıl içinde 2 defa doğum ve doğum başına 2-3 yavru normaldir. 4 dişi ve 1 erkekten oluşan aileden bir yılda 15-20 yavru almak başarı sayılır. Bir Çinçilla bazen 5 yavru da verebilir ancak yavru sayısı arttıkça doğan yavrular cılız olur ve hepsi ölebilir. Bu yüzden uzun vadeli hedef belirlerken her damızlık Çinçilyanın her doğum başına 2-3 yavru verdiği göz önünde bulundurulmalıdır. Bazı hayvanlar bir yılda 3 defa doğum yapsa dahi, bünyesi yıprandığı için takip eden yılda tek doğum yapabilir.

Yavrular ne kadar sürede gelişiyor?

Bugün doğan bir yavru 2 ay annesinin yanında kalır. Daha sonra ayrı kafeslere alınır. 6 ay süreyle tek başına kalacağı kafeste büyür. 8 aylık olduktan sonra bize satılır.

Neden 8 ay? Örneğin 6 aylık olsa almıyor musunuz?

Bu iş özünde deri işidir ve Çinçilyanın derisi 8 aydan önce olgunlaşmaz. Siz ürettiğiniz yavruları satmak yerine aile oluşturmayı tercih ederseniz 6 aylık olunca bu mümkün. Çünkü Çinçila 6 aylık olduğunda çiftleşebiliyor. Eğer derisinden para kazanmayı düşünürseniz ideal dönem 8-10 aylık oldukları zamandır.

Ürettiğimiz yavruları siz mi gelip alıyorsunuz, biz mi getiriyoruz?

Ege bölgesinde biz geliyoruz. Uzak şehirlerdeki üreticilerin buraya gelmesi veya bizim gitmemiz iki taraf için de hem masraflı hem yorucudur. Bu yüzden bir kolayı bulunuyor. İsteyen üreticilere deri çıkarma işini de öğretiyoruz. O durumda canlı nakliye problemi ortadan kalkıyor. Bazı durumlarda ise, bir elemanımız üreticinin çiftliğinde deri çıkarma işlemi yaparak sadece derileri alıp dönüyor. Bir günde 40-50 adet deri çıkarabiliyor.

Canlı veya derisini satmak arasında fiyat farkı oluyor mu?

Olmuyor. Biz 8 ay ve üzerindekileri her zaman ortalama 35-40 Euro fiyata geriye alıyoruz. Çinçilyanın ürünü sadece derisi olduğu için üreticinin canlı veya deri satmasında fiyat farkı olmaz. Standart şekilde deri üretimi için bilinmesi gerekenleri öğretiyoruz.

Ürettiğimiz yavruları veya derileri size satmak zorunda mıyız?

Hayır. Biz yavruları her zaman 35-40 Euro fiyattan topluyoruz ancak illa ki bize satın diye kimseyi zorlamayız. Ticarette karşılıklı memnuniyet esastır. Dünyanın her yerinde ham deri başına üreticiye kalan fiyat bu civardadır. Daha yüksek veren olursa, oraya satabilirsiniz. Çinçilya kürkünün vitrin fiyatına bakarak hedef koymanız gerçekçi olmaz. Her işte bir malın vitrin fiyatıyla üreticiye kalan kısmı arasında fark olur. Ham deri başına ortalama 40 Euro�dan çok farklı bir pazar bulursanız biz de size verebiliriz. O derece şeffafız anlayacağınız. Fakat lafla değil, uygulamayı görerek karar vermeniz riski azaltır.

Anladım. Diyelim ki bu işe girmeye karar verdik. Kaç aileyle başlamak gerekir?

Bu işten beklentinize ve maddi imkanlarınıza göre değişir başlangıç sayısı. Eğer yatırım konusunda tereddütleriniz fazlaysa bir aile alıp bir yıl deneyebilirsiniz. Kısa vadede iyi para kazanmayı hedefliyorsanız en az 10 aileyle başlamak gerekir. 30 aileden sonrası ülkemiz şartlarında iyi bir kazanç sağlar. Fikir vermesi açısından tahmini gelir tablosu aşağıdadır.

Kapasiteye göre bir yıldaki ortalama kazanç tablosu

Damızlık aile sayısı

Ortalama yavru sayısı

Yavru başına kazanç

Toplam kazanç

Yavru başına masraf

Toplam masraf

Ortalama net kazanç

 

10

 

170

 

40 Euro

 

6 800�

 

4�

 

680�

 

6 120�

 

30

 

500

 

40 Euro

 

20 000�

 

3.5�

 

1 750�

 

18 250�

 

50

 

800

 

40 Euro

 

32 000�

 

3�

 

2 400�

 

29 600�

4 dişi ve bir erkekten oluşan bir aileden bir yılda ne kazanırım?

Bir yılda 2 defa doğum ve doğum başına 2-3 yavru bu işin normali olduğuna göre bir aileden yıl içerisinde 15-20 yavru alabilirsiniz. Bu durumda kendinize yeni damızlık ayırmayıp tüm yavruları satarsanız ortalama 40 Euro�dan 800 Euro civarında bir para kazanırsınız. Eğer dişi yavruları kendinize ayırıp kapasitenizi artırmayı düşünürseniz bu rakam elinize geçmez ancak sermayeniz büyümüş olur.

Yani bir yılda amorti eder mi bu iş kendisini?

Hangi açıdan baktığınıza göre değişir amorti etmesi. Eğer bir yıl içerisinde doğan tüm yavruları satarsanız amorti eder. Bir kısmını kendinize damızlık ayırmak isterseniz bu defa hedef kapasitenize yatırım yapmış olursunuz.

Türkiye�de sizden başka alıcısı var mı bu hayvanların?

Bence siz karar verin. Örnegin 100 adet deri veya erkek yavru tedarik edeyim ben size ve bu konuda fikir beyan edenlerin önüne koyun. Yani hayvan bir yana, para bir yana durumu var mı, yok mu görün. Varsayımlara dayanan bir kazanç vaadiyle �önce siz üretin, sonra biz alırız� demek kolaydır. Önemli olan öne sürdüğünüz mala bir bedel ödenip ödenmediğidir. Değişik bahanelerle almaktan kaçınan olursa durumu tekrar gözden geçirebilirsiniz.

Anlıyorum. Geçmiş yıllarda tatsız durumlar olmuş sanırım bu işte.

Maalesef oldu. Devekuşu veya Angora tavşanında olduğu gibi Çinçila işi de gereğinden fazla abartıldı. Bu işi abartanların temel gayesi �dövize endeksli kolay ve bol kazanç� vaadiyle insanların gözünde gerçekte olmayan suni bir piyasa yaratıp damızlık hayvan satmaktı. Sıra üretilen yavruları geriye almaya gelince sözleşmeler feshedildi veya şirketler ortadan kayboldu. Bu kaçınılmaz sondu. Çünkü hayali rakamlar üzerine anlaşmalar yapılmış, sözler verilmişti. Piyasa fiyatları göz ardı edilerek yapılan her türlü ticari anlaşmanın hüsranla sonuçlanması kaçınılmazdır. Geçmişte yaşanan tatsız durumlara dikkat çeken bir valiye ait uyarılar için buraya tıklayabilirsiniz.

Siz bu işe nasıl başladınız?

1994 yılında gazetelerde gördüğümüz haber ve ilanlardan etkilendik. Türkiye için henüz çok yeni bir konu olduğundan araştırma yapacak bir kurum veya kişi bulmakta zorlandık. Mecburen ilan, broşür ve gazete haberlerinde anlatılanları doğru kabul ederek bir firmayla sözleşme imzalayıp bu işe girdik. Sonradan işin gerçeklerini öğrenmeye başladıkça durumun bize anlatılanlar gibi olmadığını anladık. Zaten kısa bir süre sonra sözleşme imzaladığımız firmayla ilişkimiz kalmadı. Kendi yağımızla kavrulmaya başladık. Zamanla yurtdışı bağlantımızı güçlendirip kendi şirketimizi kurduk. Bkz. www.nekychinchilla.com/turkiyedecincilya.html

Mevcut durumda size Türkiye�de bu işin duayeni diyebilir miyiz?

O kadar değil tabii ama epey mücadelemiz oldu bu konuda. Karşı taraf sözleşmenin gereklerine uymayınca kandırıldığımızı anladık. Bu durum Çinçilyanin kabahati değildi ve bizi daha çok hırslandrdı. Bu işi en iyi bilen olduğumuzu iddia etmiyoruz ancak ülkemizde üretimden konfeksiyona kadar olan aşamayı bir arada görebileceğiniz işletmemiz ortadadır. Nihai hedefimiz Çinçila kürkünde bir marka yaratmaktır.

İyi ama sizin imzaladığınız sözleşmenin yasal bir yaptırımı yok muydu?

Kendi rızamızla imzaladığımız sözleşmede mağdur olduğumuzu iddia etmemiz yasal olarak mümkündü ama firma ortada olmayınca zararımızı karşılayacak muhatap bulmamız kolay değildi. Her ne kadar o dönemde BOZKURT ÇİNÇİLYA şirketi tarafından bize yapılan muamele "kısa yoldan yüksek kazan&cced

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !